Transport osobowy i publiczny: Taksówka

wkach w encyklopedii internetowejTaksówka ? środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras. Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka to

Transport osobowy i publiczny: Taksówka Nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali usług typu: , dlatego warto zapisać sobie numer lub adres strony w razie potrzeby skorzystania z tego typu usług. O taksówkarzach i przewozie.

O taksówkach w encyklopedii internetowej

Taksówka ? środek transportu miejskiego, licencjonowany samochód osobowy do wynajęcia wraz z kierowcą, nieposiadający z góry określonych tras.

Według polskiego prawa o ruchu drogowym taksówka to pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za ustaloną na podstawie taksometru opłatą.

Służy do świadczenia nieregularnych usług przewozowych, pasażerskich lub pasażersko-towarowych, zazwyczaj stosunkowo niewielkiej odległości, w granicach miasta lub jego okolic. W wielu miastach na świecie, taksówki są malowane na jednolity kolorem np. w Wielkiej Brytanii czarny, w Niemczech kremowy, w USA i Azji żółty.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Taksówka


Konkurencja taksówek

Firmy taksówkarskie prześcigają się, aby zdobyć jak najwięcej klientów w danym regionie. Obniżają ceny, gwarantując najtańszy przejazd na danej trasie. Podają dokładne lub przybliżone cenniki na swoich stronach, niektórzy nawet posiadają przeliczniki online. Rozdają ulotki, wizytówki i stosują inne reklamy zewnętrzne, a wszystko po to aby zatrzymać przy sobie klienta oraz zdobywać nowych.

Pojawiła się również konkurencyjna usługa tzw. Uber, gdzie można zamówić taksówkę ze swojego smartphone'a. Na odzew firm taksówkarskich nie trzeba było długo czekać i już teraz dostępnych jest kilka firm, które oferują to samo.


Kierowca zawodowy

Kierowców, którzy pobierają pensje kierując autami przewożącymi ważne osoby określa się szoferami. Słowo szofer wywodzi się od francuskiego terminu chauffeur (pol. palacz)1, ponieważ pierwsze pojazdy (w tym ich kolejowe i morskie odpowiedniki, tj. parowce, parostatki itp.) napędzane były silnikami parowymi wymagającymi obsługi palacza. W węższym znaczeniu szoferem można określić kierowcę zatrudnionego do prowadzenia samochodów luksusowych (duże sedany lub limuzyny). Szofer może być zaliczany do tzw. służby domowej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kierowca