Szpitalne kartoteki online?

kule.Komputery w szpitalachInformatyzacja postępuje w bardzo szybkim tempie i w każdej dziedzinie życia komputery wykonują coraz więcej zadań. Nawet placówki medyczne korzystają już z komputerów w różnych zakresie, aby przechowywa

Szpitalne kartoteki online? Programy typu niebawem staną się niezbędne dla każdej placówki medycznej. Mamy możliwość już teraz kupić odpowiednie licencje, ale czemu jest to konieczne. O tej kwestii w artykule.

Komputery w szpitalach

Informatyzacja postępuje w bardzo szybkim tempie i w każdej dziedzinie życia komputery wykonują coraz więcej zadań. Nawet placówki medyczne korzystają już z komputerów w różnych zakresie, aby przechowywać i przetwarzać dane, czy wiadomości. Cały ten proces nabiera coraz większego tempa i wkrótce pewnie nie zobaczymy już papierowych dokumentacji czy choćby recept.

Ograniczenie użycia papierowych dokumentów i zastąpienie ich elektronicznymi odpowiednikami może przynieść bardzo pozytywne skutki np. w formie poprawy zarządzania i sortowania danych. Komputerowe kartoteki pacjentów będą zawsze dostępne z poziomu internetowej aplikacji, oraz z racji, że są zapisane na komputerze, będą zawsze czytelne.


Internetowe zapisy do lekarzy

Coraz więcej zadań człowiek powierza komputerowi, a jeszcze więcej zadań dzieje się na co dzień w sieci. Niedawno ogłoszone, że NFZ chce wprowadzić elektroniczne zapisy do lekarzy-specjalistów, co powinno zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę. Jest to ciekawe podejście, ponieważ jest nadzieja, ze w szpitalach i przychodniach będzie coraz więcej rozwiązań internetowych, które ułatwią życie pacjentów.

E-kartoteka, zapisy przez internet, a jeszcze więcej może zostać zrealizowane w najbliższym czasie, właśnie za pomocą internetowych technologii.


E-dokumentacja dostępna dla każdego lekarza

Elektroniczny dostęp do dokumentacji medycznej każdego pacjenta to póki co marzenia ściętej głowy. jednak taki system mógłby usprawnić działanie opieki medycznej w całym kraju. Gdyby każdy lekarz w Polsce z dostępem do odpowiedniej bazy danych mógł zobaczyć pełną kartotekę swojego pacjenta online to nie byłoby już problemów z brakującymi wpisami w kartotece.

Zniknąłby też problem pacjentów leczących się w różnych placówkach lub świeżo po przeprowadzce. Wszyscy skorzystaliby na pełnej integracji systemu elektronicznej kartoteki dostępnej dla każdego lekarza. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczeń tego systemu, aby nie można było w łatwy sposób go złamać. To jednak znikomy problem przy rozmiarach powstałych w całym procesie baz danych, które z pewnością byłyby ogromne i trudne do zarządzania. Może kiedyś doczekamy się takiego rozwiązania, póki co pozostaje nam czekać.