Stosowanie suplementów w sporcie

ukujących różne odżywki dla sportowców, jednak nie każda jest godna zaufania, a niektóre firmy w ramach oszczędności zmniejszają jakość swoich produktów. Jednak na szczęście taki firmy bardzo szybko wypadają z rynku przez negatyw

Stosowanie suplementów w sporcie Należy wspierać się w treningu, odżywki typu znacznie poprawią wyniki wszelkiego treningu. Kilka zdań o sporcie.

Co jest ważne przy wyborze odżywki?

Na rynku istnieje wiele firm produkujących różne odżywki dla sportowców, jednak nie każda jest godna zaufania, a niektóre firmy w ramach oszczędności zmniejszają jakość swoich produktów. Jednak na szczęście taki firmy bardzo szybko wypadają z rynku przez negatywne opinie klientów.

Co jest ważne w odżywkach? Przede wszystkim wchłanialność i nie ważne czy jest to odżywka białkowa, czy jakieś witaminy, czy spalacze tłuszczu. Ważne jest to ile procent z deklarowanej zawartości wchłonie się do naszego organizmu. Sumarycznie nie warto wiec patrzeć jedynie na skład odżywki, ale na parametry jej wchłanialności.


Białko- podstawowy budulec

Najpopularniejszym suplementem jest chyba białko, proteiny czy też aminokwasy. To wszystko to jedna grupa suplementów, która ma świetne działanie na organizm trenującego. Jak wiadomo białka są podstawowym budulcem praktycznie każdej komórki w naszym ciele, w tym mięśniowych.

Dieta bogata w białko jest o tyle kluczowa dla sportowców co słońce dla roślin. Trening bez dostarczenia odpowiedniej porcji białka może skończyć się efektem wręcz odwrotnym do zamierzonego. Dlatego zarówno dieta jak i suplementy są polecane dla zwiększenia efektywności treningu siłowego i każdego innego.


Kwestia żywienia sportowców w Wiki

Wydatek energetyczny dla poszczególnych grup ludności jest różny. W sporcie jest on zwiększony i wykazuje zróżnicowanie pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami sportowymi. Zależy on również od cyklu treningowego oraz czasu trwania wysiłku fizycznego. Zapotrzebowanie na energię sportowców wielu dyscyplin jest podobne i zbliżone do wielkości 72 kcal/kg m.c. Różni się ono w sportach siłowych i siłowo-szybkościowych, osiągając odpowiednio: 76 i 66 kcal/kg m.c. Sportowcy uprawiający dyscypliny wytrzymałościowe często mają trudność w osiągnięciu wysokiego poboru energii. Rozwiązaniem jest spożywanie częstych, skoncentrowanych posiłków. Przybliżony procentowy udział składników pokarmowych w pokrywaniu zapotrzebowania energetycznego u sportowców powinien wynosić: 10-15% dla białek, 20-30% dla tłuszczów i 55-65% dla węglowodanów. Jest on zbliżony do wartości przewidywanych dla ogółu ludności.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Żywienie_sportowców