Stomatologia Zabrze

e tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od nie

Stomatologia Zabrze Stomatologia Zabrze

Czym różni się dentysta od stomatologa? Obydwaj prowadzą gabinet dentystyczny. Dla wielu z nas jest to ta sama osoba, zajmująca się tymi samymi rzeczami. Jednak nie oznaczają one tego samego. Dentysta jest specjalistą od zębów. Stomatolog nie tylko leczy zęby, ale i również błony śluzowe w jamie ustnej, tkanek w jamie ustnej, oraz przyzębia. W niektórych Państwach są to dwa odrębne zawody - i od niedawna tak jest też w Polsce. Różnica również jest w nazwach - dentysta pochodzi od słowa - Dens - co oznacza ząb, a stomatolog - od słowa stoma oznacza usta a logos - nauka. I chociaż przyjęło się, że stomatolog i dentysta nie zajmują się tym samym - często jest to mylne spostrzeżenie. Zarówno stomatolog jak i dentysta badają kondycję jamy ustnej, zębów, tkanek w jamie ustnej oraz dziąseł. Mogą przepisywać nam leki, leczyć nasze zęby. Lekarz może sobie wybrać dodatkową specjalizację, na przykład chirurgię, periodontologię, protetykę stomatologiczną, ortodoncję i tym podobne. Zawód lekarza dentysty i stomatologa nie należy do łatwych i również zdobywanie kwalifikacji może utrudniać chociażby ilość osób, które chcą się dostać na te studia.

Czy chętnie zapisujemy się na wizytę u dentysty? Oczywiście, że nie. Większość dorosłych osób stara się omijać lekarza tej specjalności, ponieważ bardzo boimy się tego co czeka nas w gabinecie. Panuje w nas trochę staromodne przekonanie, że leczenie zębów jest naprawdę bolesne. Jednak te staromodne leczenie zębów już powoli odchodzi w zapomnienie, dzięki temu, ze medycyna rozwija się bardzo szybko. Obecnie każdy gabinet dentystyczny jest w stanie zaoferować swoim pacjentom bezbolesne metody leczenia zębów. Jeżeli dentysta sam nie wyjdzie z inicjatywą, to warto upomnieć się o znieczulenie, które jest w stanie przemóc nas strach przed leczeniem zębów. Stomatolog może zaproponować nam znieczulenie miejscowe - aczkolwiek należy uprzedzić przy tym lekarza, czy nigdy wcześniej nie było problemu przy podawaniu takich zastrzyków. Jest to bardzo ważne, ponieważ może dojść do przykrej sytuacji, jak chociażby zasłabnięcie pacjenta. Warto więc pamiętać o takich szczegółach odwiedzając dentystę w jego gabinecie.

Dentysta - czyli lekarz stomatolog, do którego wybieramy się w przypadku jakichkolwiek problemów w jamie ustnej. Jak wybrać odpowiedniego lekarza? Jak wiele jest osób, tak różne są ich potrzeby. Jedni stawiają na profesjonalną obsługę pacjenta, inni na opracowanie planu leczenia (czyli uzyskanie wszystkich informacji na temat leczenia uzębienia, wraz z planowanym kosztorysem). Jeszcze inni na to, aby było szybko i bezboleśnie. Oczywiście znajdując odpowiedni gabinet czy klinikę na pewno wszystkie nasze potrzeby zostaną spełnione. Często zdarza się tak, że do gabinetu dentystycznego idziemy z naszymi dziećmi, dlatego rodzice najczęściej wybierają taki gabinet dentystyczny, gdzie lekarze mają profesjonalne podejście do ich pociech. Dlatego dobrze przemyślany lekarz przy pierwszej wizycie dziecka, może dać wpływ na dalsze leczenie zębów w przyszłości. Oczywiście na stronach internetowych można znaleźć szereg list w danej miejscowości opisujących dobrych dentystów, warto też jest zasięgnąć porady rodziny lub znajomych.

Mówi się, że Polacy mają zaniedbane zęby. Boją się dentysty i idą do niego tylko wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania i trwa bez przerwy. A wtedy - w wielu przypadkach - jedynym możliwym rozwiązaniem jest tylko ekstrakcja. Tymczasem dzisiaj dentysta powinien przestać kojarzyć się z czymś strasznym. Dzisiaj wizyta u tego lekarza wcale nie musi kojarzyć się z cierpieniem. dlaczego? Bo właściwie każdy, nawet najmniejszy gabinet dentystyczny jest zaopatrzony w sprzęt o wiele nowocześniejszy, niż choćby jeszcze 15 lat temu. Dostępne są też różne znieczulenia, dzięki czemu można bezboleśnie wyleczyć nawet dość poważnie uszkodzony ząb. Jednak wiele osób nadal nie wierzy, że chodząc regularnie na kontrole, można uniknąć bólu i bez zastosowania znieczulenia. Bo wiele z tych osób pamięta, jakie możliwości leczenia miał stomatolog nawet kilkadziesiąt lat temu. Nie można jednak porównywać warunków sprzed tak odległego czasu i z dzisiaj. Okresy te dzieli bowiem ogromna przepaść i poważny postęp.

Dlaczego tylu osobom wizyta u stomatologa wydaje się czymś strasznym?Czy wciąż pokutuje przekonanie, że dbanie o zęby musi boleć? Takim przekonaniom winne są nasze zaniedbania. Tymczasem dzisiaj każdy gabinet dentystyczny wyposażony jest w nowoczesne narzędzia i rozwiązania. To oznacza, że ryzyko bólu zmniejsza się do minimum. Dziś także każdy stomatolog dokładnie informuje pacjenta o stanie jego uzębienia. Wskazuje, jakie zabiegi będą potrzebne i jakie opcje ma pacjent. Czasem - niestety trzeba wybierać miedzy leczeniem kanałowym a wyrwaniem zęba. Jednak - na szczęście - nie zawsze musi tak być. Jeżeli ktoś się boi, powinien najpierw pójść do wybranego gabinetu i porozmawiać z lekarzem. Dentysta pomoże wtedy podjąć właściwą decyzję. Być może to, że nie trzeba od razu siadać na fotelu i poddać się lekarskim oględzinom, pozwoli przygotować się psychicznie na pierwszą prawdziwą wizytę. Od problemu zdrowych zębów nie warto za długo uciekać. Bo to się w końcu zemści. Nie warto do tego dopuszczać.