Pomiar czasu

Po pierwsze warto uwzględnić estetyczny wygląd zegarka: wielkość i kształt tarczy, oraz zastosowany motyw, czy sposób wykonania paska. Po drugie, należy brać pod uwagę funkcję zegarka ? nie musi się on ograniczać tylko i wyłączni

Pomiar czasu

Wybór zegarka

Co brać pod uwagę wybierając zegarek? Dzisiaj wybór tego typu produktów jest wyjątkowo rozległy, dlatego niektórzy z nas mogą mieć problem z tym, na jaki model się zdecydować. Po pierwsze warto uwzględnić estetyczny wygląd zegarka: wielkość i kształt tarczy, oraz zastosowany motyw, czy sposób wykonania paska. Po drugie, należy brać pod uwagę funkcję zegarka ? nie musi się on ograniczać tylko i wyłącznie do wskazywania czasu, ale może także służyć jako datownik, służyć za alarm, timer czy stoper. Może być podświetlany i wodoodporny. Po trzecie warto uwzględnić również cenę. Ta uzależniona jest nie tylko od wspomnianych wyżej funkcji, ale także od tego, jaki mechanizm zegarek wykorzystuje oraz z jak dużym profesjonalizmem został wyprodukowany.


Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w

Rezonatory kwarcowe mogą stabilizować drgania w układach elektronicznych z dostatecznie dużą precyzją, dzięki czemu znajdują zastosowanie w radiotechnice, technice cyfrowej jako lokalne wzorce częstotliwości i czasu.

Każdy rezonator obok częstotliwości podstawowej (tzw. mod podstawowy), może też drgać z częstotliwościami ponadpodstawowymi (tzw. owertony ? zwykle nieparzyste wielokrotności modu podstawowego) oraz pasożytniczymi.

Na schemacie:

W zakresie drgań podstawowych płytka może drgać w rezonansie szeregowym bądź równoległym.

Rezonanse te są położone blisko siebie na osi częstotliwości, przy czym rezonans szeregowy zachodzi dla częstotliwości

Rezonatory kwarcowe znalazły zastosowanie nie tylko w układach oscylatorów elektronicznych, lecz także jako elementy składowe filtrów wąskopasmowych oraz jako baza do konstrukcji tzw. mikrowag kwarcowych (QCM ? ang. quartz crystal microbalance ? ew. QMB) czyli czujników stężeń substancji zawartych w gazach i cieczach.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy


Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym

Zasada działania opiera się na wzajemnym sprzężeniu pola elektrycznego z mechanicznym polem odkształceń płytki kwarcowej. Sprzężenie to zachodzi dzięki zjawiskom piezoelektrycznym zachodzącym w krysztale kwarcu. Pole elektryczne uzyskiwane jest zwykle za pomocą naniesionych na płytkę kwarcową cienkich elektrod metalowych i podaniu na nie napięcia. Jeśli napięcie to jest zmienne w czasie, to obserwuje się zjawisko rezonansów mechanicznych płytki na określonych częstotliwościach, przy czym istnieje duża liczba (teoretycznie nieskończenie wielka) sposobów drgań płytek. Sposób drgania płytki zależy od jej orientacji krystalograficznej, kształtu oraz rodzaju naniesionych elektrod. Do najczęściej stosowanych kształtów należą belki, widełki (rezonatory kamertonowe) oraz dyski.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rezonator_kwarcowy