Ozdoby z melaminy. O wnętrzach

e ma bardzo duży wpływa na nasze samopoczucie. Psycholodzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że krzykliwe kolory wcale nie wpłyną nas dobrze. Przestrzeń domowa powinna być tak urządzona, byśmy mogli w niej odpocząć. Nie męczmy

Ozdoby z melaminy. O wnętrzach Takie często wzbogacone interesującymi wzorami. To tylko jeden z wielu dodatków, które wzbogacą wystrój Twojego domu!

Mieszkaj ładnie - to ważne

To jak wygląda nasz dom lub mieszkanie ma bardzo duży wpływa na nasze samopoczucie. Psycholodzy coraz częściej zwracają uwagę na to, że krzykliwe kolory wcale nie wpłyną nas dobrze. Przestrzeń domowa powinna być tak urządzona, byśmy mogli w niej odpocząć. Nie męczmy naszego umysłu nadmiarem bodźców - wzorów, kolorów i faktur. Co nie znaczy, że wszystkie mieszkania mają byś ascetyczne - to nie o to chodzi. Klimat najlepiej budować za pomocą detali dekoracyjnych, jednak zachowajmy też umiar. Miło jest mieć na czym zawiesić oko - zadbajmy o galerię obrazów, grafik, czy też zdjęć. By nadać indywidualnego i rodzinnego charakteru, mogą to być fotografie z rodzinnego albumu. Nie malujmy ścian na intensywne kolory bo to naprawdę szybko nam się znudzi. Kupmy poduszki w naszym ulubionym kolorze, zasłony, wazony i inne dekoracje. Takie plamy koloru wyglądają naprawdę dobrze.


O dodatkach tekstylnych

Tkaniny - bardzo ważny element każdego wnętrza, często spychany na drugi plan. Bardzo łatwo za pomocą tekstylnych dodatków stworzyć zupełnie inny styl. To jest ten etap, kiedy można poszaleć i podkreślić indywidualny charakter każdego wnętrza. Poduszki, zasłony, pościel, dywany - to wszystko razem powinno tworzyć spójną całość, co nie znaczy jednak że ma być nudno. Jeśli mamy dobrą bazę (którą tworzą podłoga, ściany, stale elementy zabudowy, itd). to można osiągnąć praktycznie wszystko - pasować będą zarówno intensywne kolory, mocne wzory, jak i eleganckie połączenie czerni z bielą.


IKEA - kilka ciekawostek

IKEA ? przedsiębiorstwo zajmujące się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Zostało założone przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jego firma powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.

Wszystkie spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu INGKA Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting INGKA1.

Polska jest drugim po Chinach najważniejszym producentem mebli sprzedawanych w sklepach IKEA na całym świecie2. Pierwszy kontrakt na produkcję mebli IKEA zawarła z przedsiębiorstwem państwowym Fameg w 1961, w 2010 współpracowała z 60 polskimi producentami mebli.

Ingvar Kamprad, założyciel IKEA, jako nastolatek był związany z nazistowskim ugrupowaniem Nysvenska Rörelsen. W 1994 r. w liście do pracowników swojej sieci nazwał ten incydent ?największą pomyłką swojego życia?16.

Z końcem 1997 roku szwedzka telewizja wyemitowała film o wykorzystywaniu pracy dzieci w zakładach produkujących dla przedsiębiorstwa IKEA w Wietnamie i na Filipinach. IKEA nie zerwała jednak współpracy z tymi podmiotami argumentując, że w tych krajach prawo zezwala na takie praktyki17. W katalogu produktów z 2001 r. przedsiębiorstwo napisało: ?Praca dzieci w dzisiejszych czasach jest nie do zaakceptowania, choć w kilku krajach, gdzie odbywa się nasza produkcja jest rozpowszechniona?18. Dietrich Garlichs, przewodniczący UNICEF Niemcy, stwierdził: ?Tak, IKEA finansuje projekty UNICEF. Ale to nie oznacza automatycznie, że przy produkcji dla IKEA nie pracują dzieci?18.

Johan Stenebo, były bliski współpracownik założyciela, napisał książkę Sanningen om IKEA (Prawda o IKEA), w której zarzucił Ingvarowi Kampradowi m.in. pranie brudnych pieniędzy i rasizm19.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/IKEA