Leczenie zębów u stomatologa

przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta,

Leczenie zębów u stomatologa stomatolog Żory

O stomatologii - Wikipedia

Stomatologia, dentystyka (gr. stoma ? usta + gr. logia ? nauka; łac. dens ? ząb) - dział medycyny zajmujący się funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej oraz ją otaczających a także stawu skroniowo-żuchwowego człowieka. Przed wejściem Polski do Unii Europejskiej używano tytułu lekarz stomatolog, potem lekarz dentysta, jednakże Naczelna Izba Lekarska dopuszcza możliwość używania obydwu tytułów.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia


Wypełnienia kompozytowe u dentysty

Dentystyczne leczenie ubytków w uzębieniu odbywa się przy pomocy nowoczesnych materiałów, które są twarde i wytrzymałe. Nowoczesne wypełnienia są nazywane kompozytami i są materiałem, który obecnie jest coraz częściej wykorzystywany w gabinetach.

Zaletą tego materiału jest bardzo duże podobieństwo do szkliwa, które naturalnie występuje w naszych zębach, jest światłoutwardzalne co sprawia że zaraz po wykonanym zabiegu możemy normalnie jeść. Cały zabieg nie jest bardziej skomplikowany niż tradycyjne wypełnienie, jest również dość tanie. Właśnie dlatego warto zapytać swojego dentystę czy stosuje materiał kompozytowy.


Cytat z Wikipedii o koronie zębowej

Korona stanowi tę część zęba, która najbardziej odróżnia zęby jednej grupy od innych, gdyż ma bardzo zróżnicowaną powierzchnię w poszczególnych grupach.

Korona pokryta jest szkliwem, które jest najtwardszą tkanką w organizmie (5 w skali Mohsa). Początkowo zaraz po wyrznięciu dodatkową osłonkę stanowi oszkliwie, które jednak szybko się ściera.

Równik zęba (equator dentis) jest to największy obwód korony zęba. Przebiega zwykle na różnej wysokości z każdej strony zęba. Rozdrobniony pokarm ześlizguje się z niego nie wnikając do kieszonki dziąsłowej i nie drażniąc brodawki zęba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka