Kwestia energii z ogniw słonecznych

aniu prądu z energii słonecznej.Budowa wymarzonego domu na odludziuNowoczesna fotowoltanika może znaleźć zastosowanie w wielu nietypowych budynkach, także takich, które położone są bardziej na odludziu, a w związku z tym trudniej

Kwestia energii z ogniw słonecznych Właściwe korzystanie z ogniw solarnych wymaga montażu przetwornicy. Dobry zapewni optymalne naładowanie baterii energią pozyskaną z promieni słonecznych. O pozyskiwaniu\uzyskiwaniu prądu z energii słonecznej.

Budowa wymarzonego domu na odludziu

Nowoczesna fotowoltanika może znaleźć zastosowanie w wielu nietypowych budynkach, także takich, które położone są bardziej na odludziu, a w związku z tym trudniej jest zapewnić stały dopływ prądu do takich budynków. Tymczasem, coraz większa liczba osób stara się opuszczać duże miasta żeby zamieszkać bardziej na odludziu, z dala od codziennego zgiełku. Takie osoby mogą zabezpieczyć się przed przerwami w dostawie prądu dzięki zamontowaniu paneli słonecznych. Takie panele słoneczne służą do przetwarzania energii słonecznej w prąd elektryczny, dlatego mogą skutecznie oświetlać budynek. Dzięki ich zastosowaniu będzie można nie tylko samodzielnie dostarczać prąd do swojego domu, ale też oszczędzać na rachunkach za prąd.


Definicja fotowoltaiki

Fotowoltaika (PV) - dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.

Fotowoltaika znajduje obecnie zastosowanie, mimo stosunkowo wysokich kosztów, w porównaniu z tzw. źródłami konwencjonalnymi, z dwóch głównych powodów: ekologicznych (wszędzie tam, gdzie ekologia ma większe znaczenie niż ekonomia), oraz praktycznych (promieniowanie słoneczne jest praktycznie wszędzie dostępne).

Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest wafel krzemowy, lecz nie amorficzny, ale krystaliczny. Pojedyncze ogniwo jest w stanie wygenerować prąd o mocy 1-6,97 W. W celu maksymalizacji uzyskiwanych efektów, ogniwa łączone są w moduły fotowoltaiczne (grupy ogniw w urządzeniu)1. Ogniwa są najczęściej produkowane w panelach o powierzchni 0,2 - 1,0 m?. Ogniwa te, przede wszystkim, są stosowane w technice kosmicznej. Ich zaletami są bezobsługowość oraz duża żywotność, gwarantowana na 25 lat. Oprócz tego są stosowane jako źródło zasilania samodzielnych urządzeń np. boi sygnalizacyjnych, świateł drogowych itp. Zaczynają również docierać do budowli i budynków, zwłaszcza tych oddalonych od sieci energetycznych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


OZE - kontrowersje

Rozwój energetyki odnawialnej wzbudza szereg kontrowersji. Krytycy wskazują na wysokie koszty inwestycji, konieczność wspierania elektrowni wiatrowych i słonecznych przez tradycyjne elektrownie, zagrożenia ekologiczne i zdrowotne oraz wątpliwy wpływ na całkowitą emisję CO2141215. Jednak analizy CBA wskazują na liczne korzyści przewyższające koszty początkowego wsparcia rozwoju OZE16 (stopniowo obniżanego w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii), np. zdrowotne czy ekologiczne (m.in. ograniczenie zanieczyszczeń)17 oraz ekonomiczne (m.in. ograniczenie importu surowców energetycznych, tworzenie milionów nowych miejsc pracy)181920 oraz ograniczanie emisji gazów cieplarnianych21.

Współspalanie ? drewno jako biomasa
W Unii Europejskiej najintensywniej wykorzystywanym biopaliwem jest drewno dodawane do węgla w elektrowniach węglowych, należących głównie do największych koncernów energetycznych: w niektórych krajach (Polska, Finlandia) stanowi ponad 80% energii odnawialnej. Współspalanie jest intensywnie krytykowane przez sektor OZE22, organizacje ekologiczne2324 oraz partie: Zielonych i Twój Ruch2526. Biomasa do współspalania jest w większości importowana spoza Europy, co budzi krytykę ze względu na wysokie koszty oraz emisje CO2.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Odnawialne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82a_energii#Kontrowersje