Artykuł o zabiegach kosmetycznych

y dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią pl

Artykuł o zabiegach kosmetycznych

Kosmetologia - poznaj znaczenie

Kosmetologia, kosmetyka lekarska (łac. cosmetologia) ? dział dermatologii zajmujący się badaniem, opisywaniem, leczeniem i pielęgnowaniem skóry dotkniętej chorobą lub defektem (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci. Kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi i chirurgią plastyczną. Celem tych działań jest zwiększanie za pomocą środków kosmetycznych atrakcyjności fizycznej ciała ludzkiego. Nazwa dyscypliny wywodzi się od greckich słów kosmetes ? sługa toaletowy i kosmetikos ? upiększający, a według innych badaczy od greckiego słowa kosmos, które oznacza porządek, ład, ozdobę.1 W zakresie poznawczo-opisowym kosmetologia opiera się na metodologii nauk przyrodniczych (chemii, biologii, biofizyki, medycyny), antropologii i antropometrii, socjologii, psychologii oraz estetyki i filozofii.2 W zakresie interwencyjnym kosmetologia związana jest z higieną życia i odżywiania, a poprawę atrakcyjności fizycznej ciała człowieka osiąga metodami nieinwazyjnymi ? kosmetykami, zabiegami pielęgnacyjnymi, interwencjami dietetycznymi, rehabilitacją. Jednak w pierwszym rzędzie służy ona utrzymywaniu, przywracaniu bądź poprawie wyglądu zewnętrznego, a nie utrzymywaniu, przywracaniu czy poprawie funkcji organizmu, jak dzieje się w przypadku rehabilitacji lub dietetyki.3 Kosmetologia jest również powiązana z metodami farmakologicznymi, fizykoterapeutycznymi, medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosmetologia


Antystresowe zabiegi na skórę

Jest wiele czynników, które powodują pogorszenie stanu naszej cery, włosów, czy paznokci. Jednym z nich jest oczywiście stres. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak czynniki stresujące mają duży wpływ na nasz organizm. Skóra staje się szorstka, zgrubiała, pozbawiona jędrności i odpowiedniego kolorytu. Jest także stale napięta i pozostawiona w stan gotowości, co bezpośrednio przekłada się na jej wygląd. Jak możemy przeciwdziałać tym sytuacjom? Oczywiście najrozsądniejsze wydaje się unikanie stresowych sytuacji. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takich przypadkach warto więc postawić na profesjonalne zabiegi kosmetyczne, które pozwolą utrzymać ją w nienagannej formie lub doprowadzić do odpowiedniego stanu.


Epilacja - definicja zabiegu

Epilacja ? czasowe lub trwałe pozbawienie skóry owłosienia, co może być skutkiem celowego działania (np. zabiegu kosmetycznego) lub działania ubocznego (np. działania promieniowania jonizującego, chemikaliów, leków).

W zabiegu epilacji włos usuwany jest wraz z korzeniami (cebulkami) w odróżnieniu od depilacji, gdzie cebulki zostają w skórze1.

W przeciwieństwie do depilacji, którą najczęściej wykonuje się w domu1, epilacja zazwyczaj wymaga udania się do zakładu kosmetycznego.

Przeprowadza się różne rodzaje epilacji:

depilacja laserowa ? usuwanie włosów za pomocą lasera o odpowiedniej długości fali1, światło laserowe zamieniane jest na ciepło, które niszczy włos1
elektrokoagulacja
elektroliza ? w cebulkę wbija się igłę, przez którą płynie stały prąd galwaniczny
fotoepilacja ? usuwanie włosów przy pomocy impulsów świetlnych, które uszkadzają włos
termoliza ? metoda podobna do elektrolizy, jednak używa się tu prądu zmiennego
ultradźwięki ? drgania spowodowane dźwiękami pozwalają, by w mieszki włosowe wpłynęła substancja aktywna, która niszczy włosy wraz z cebulkami
Wadyedytuj
Każdy włos należy usuwać pojedynczo, przez co zabiegi mogą być dość długie. Zazwyczaj na zabieg trzeba udać się powtórnie (czasem nawet kilka razy), by usunąć włosy, które w momencie zabiegu nie były w stanie wzrostu1. Kolejną wadą jest bolesność. Zabiegi mogą podrażnić skórę i spowodować krótkotrwałe opuchnięcia, a także bąble1. Jest to również metoda droga.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Epilacja